2009. szeptember 15., kedd

Gyógyító növények (részlet)






A természet szinte minden bajunkra gyógyírt kínál. Azokra is, amelyeknek az az oka, hogy eltávolodtunk a természettől, elfelejtettük, hogy társadalmasól, politikai és pénzügyi rendszerestől, városostól és internetestől a természet elidegeníthetetlen részei vagyunk.




Borostyán

(Hedera helix)


Ez a szép, örökzöld kúszónövény nemcsak dísznövényként, rézsűk, falak befuttatására, árnyékos helyeken talajtakarásra hasznos, hanem mind a népi, mind a hagyományos gyógyászatban alkalmazott gyógynövény.

Teáját máj-és epekőbántalmak ellen isszák, de bőrnyugtatóként is használják, visszérkrémek alkotórészeként. A népi gyógyászatban ótvar, fejtisztátalaság esetén hajmosásra alkalmazzák. Sárgaság elleni teakeverékek alkotóeleme. A teát a növény leveléből készítik, egy csésze vízre 1/2 evőkanál apróra vágott borostyánlevelet számítva.



Burgonya

(Solanum tuberosum)


Igen, krumplival is lehet gyógyítani! A nyers rózsaburgonya leve krónikus savtúltengés gyógyszere. Hosszabb használatától elmúlik a gyomorégés és más kellemetlen kísérő tünetek is megszűnnek. A nyers, reszelt burgonya háziszer égési sebekre. A népi gyógyászatban gégefőhurut és hörghurut ellenszere a héjában főtt burgonya főzővize. Ezt itták régen álmatlanság ellen is. A héjában főtt krumpli egyébként sok C-vitamint tartalmaz. A C-vitamin a burgonya héjában található nagy mennyiségben, főzéskor onnan kerül a gumó belsejébe, ezért a hámozott krumpliból szinte teljesen hiányzik.

Burgonyakásából meleg borogatást készítenek vesegyulladásra, lábszárfekélyre és gennyedésekre.


Fecskefű

(Chelidonium majus)

Kerítések mentén, parlagokon, erdők szélén közönséges gyom, sárga virágai májusban messziről szembetűnőek. Az eltört szár sűrű, sárga tejnedvet bocsát ki. Háziszerként belsőleg nem javasolt az alkalmazása, mivel egyfajta szívmérget tartalmaz, és a nyálkahártyákat és a bőrt izgató hatása miatt orrvérzést és allergiás tüneteket is okozhat. Alkoholos kivonatát májgyógyszerként használják. Morfium és kokain helyett fájdalomcsillapítóként is alkalmazták, mivel a benne lévő chelidonin a morfiumhoz hasonló hatású. Szárított levelének pora a népi gyógyászatban rosszul gyógyuló sebeket és daganatokat, a friss növény nedvéből készült kenőcs fakadékot gyógyít. Maria Treben szerint friss nedve szembajoknál alkalmazható.


Fokhagyma

(Allium sativum)


Evlia Cselebi szerint a magyarok között azért nem dúl az Európát végigsöprő pestis, mert a fokhagymát is fokhagymával eszik. A fokhagymás sültek, a fokhagymás kolbász, a fokhagymamártás a királyi, főúri lakomákról ránk maradt írásos emlékek szerint a legrégebbi időktől állandó fogás volt a magyar asztaloknál. Manapság sokan azért nem mernek fokhagymát enni, mert jellegzetes, erős szaga van. A szag egy fogmosással vagy rágógumival, esetleg egy alma elfogyasztásával semlegesíthető. Emiatt nem kéne lemondani a fokhagyma áldásos élettani hatásairól. Konyhai fűszerként étvágyat gerjeszt, erősíti a gyomrot, megszünteti a felfúvódást, megelőzi és szünteti a bélfertőzést. Rendszeres fogyasztása fontos az érelmeszesedés megelőzésére, de a kialakult betegség tüneteit is csökkenti. Baktériumos és vírusos fertőzéseknek egyaránt megelőző gyógyszere, influenzás időben ezért kimondottan javasolt a fokhagymafogyasztás: ér annyit, mint egy védőoltás. Főzete (2 közepes gerezd 2 dl. vízre) köptető, vizelethajtó. Tejbe főzve bélféregűző háziszer, embernél és állatnál egyaránt alkalmazható. Kenőcsben ótvar és fejtetű elleni szer.

Pannónia régi lakói fokhagymagerezdeket hordtak a nyakukban, ugyanis a kelta, ősgermán hiedelemvilágban ez a növény az erő jelképe volt. A növény egyik vadon élő rokona a parkjainkban, ligeterdeinkben, gyümölcsöseinkben élő metélőhagyma, amely a fokhagyma és a vöröshagyma íz-és illatanyagait egyesíti magában. (Ez a hagyma nem azonos a cserépben árult metélőhagymával.)Tavaszi gyomorerősítőként vajaskenyéren és főzeléknek elkészítve egyaránt javasolt a fogyasztása.


Vöröshagyma

(Allium cepa)


Étvágygerjesztő és vizelethajtó. A tejben főzött hagyma bélféregűző hatású. Vizelési zavarnál rozmaringgal keverve, mézes vízben főzve vizelet elválasztó háziszer. Nyitott rosszindulatú, gennyes sebre és daganatra, megkeményedett mirigyekre pirított hagymát rakjunk fel, ennek tisztító, érlelő hatása van. Köhögés, torokgyulladás esetén a mézzel vagy cukorral főzött hagymaszirup kitűnő gyógyszer. Fagyás gyógyítására a besózott hagyma leve alkalmas: ezzel dörzsöljük a fagyott testrészt. Reumatikus fülfájásnál egy-két csepp felmelegített hagymalevet lehet a fülbe cseppenteni, fülfájás, fülzúgás esetén összezúzott, nyers, nem csírázó hagymából borogatást készítünk, és levét a fülbe cseppentjük. Tejjel és mézzel megfőzve szemkötőhártya-gyulladást múlaszt. A szoptatós anyák kerüljék a vöröshagyma túlzott fogyasztását, mert az illóolajok átmennek a tejbe. Hajnövesztőszerként is használatos. Ennek receptje: 3 nagy hagymát apróra vágunk, és 1 l. gyümölcs- vagy seprőpálinkában, ennek híján 70%-os alkoholban 3 napig meleg helyen áztatunk. Leszűrjük; ugyanekkor 1/2 l. vízben 20 g. tölgyfakérget a felére befőzünk és átszűrjük. A két szüredéket összeöntjük, és a megmosott fejbőrt 3 napig reggel-este ezzel dörzsöljük be.


Bodza

(Sambucus nigra)


A fekete bodza nem keverendő össze a gyalogbodza néven is ismert földi bodzával, amelynek bogyója erős hashajtó. A bodzacserje vadon akácosok aljnövényzetében, árokpartokon fordul elő. Ültetik is, főleg területhatároló sövényként, innen az egyik népi elnevezése, a gyepübodza. Csetének is hívják. A bodzavirág-tea izzasztó, meghűlés háziszere. Szünteti a náthából eredő fej-, fog- és fülfájást, mérsékli a hőemelkedést és a köhögést, oldja a nyálkát. Citrommal ízesített, forró bodzateát igyon a náthás beteg 2-3 óránként, míg a tökéletes izzadás be nem áll. (Magas láz esetén ne adjunk izzasztó teát!) A bodza gyökere és a vékony ágak friss kérge vizelethajtó hatású. Fogyókúrás szerek alkotórésze. A gyökér hashajtó is: fogyókúránál ezért inkább a kéreg főzetét használjuk. A gyümölcs forrázata nyugtató és fájdalomcsillapító, migrén esetében jó eredménnyel alkalmazható, rutával és kecskefűvel keverve. A bodzabefőtt és dzsem gyomor-, vese- és hólyagöblítő; enyhe hashajtó és nyálkaoldó hatása miatt fogyasztása bélrenyheségnél is ajánlott. A bodzadzsem készítéséhez nem kell a bogyókat feltétlenül áttörni, az egész bogyókból készült lekvár kiváló, illatos csemege. Főzéskor a bogyók héjában lévő pektin megkocsonyásítja a kifövő levet. A végtagok, főleg a lábak vizesedésénél vízdaganat-oszlató a vékony ágak szárított, porrá tört kérgéből rozsliszttel készített tészta, amelyet vékonyan a daganatra kenünk, ruhával rögzítjük, és ezt félóránként, óránként ismételjük, amíg a daganat teljesen le nem lohad.


Narancs

(Citrus aurantium)



Nem nálunk terem, de manapság üzletben mindig kapható, kedvelt déligyümölcsünk. Ázsiában vadon terem, a Földközi-tenger medencéjében termesztik. A narancshéj gyomorerősítő hatású, bél- és gyomorfájdalmak leküzdésére teák, tinktúrák és szirupok készülnek belőle. Héja, de főleg virága az álmatlanság elleni és idegnyugtató teák egyik értékes és ártalmatlan alkotórésze. A narancshéj-szirup petefészek- és méhgyulladás hatásos gyógyszere. A rossz emésztés ellenszere a reggel éhgyomorra elfogyasztott narancs, amely serkenti a gyomornedveket kiválasztó mirigyeket. Gyenge csontú gyermekeket szoktak ledörzsölni naranccsal, igen jó eredménnyel. Étvágygerjesztő, gyomorerősítő likőr készíthető a következő alapanyagokból: 15-15 g. benedekfű, ezerjófű, tárnicsgyökér, narancshéj; 8 g. szegfűszeg, 12-12 g. üröm és kálmos gyökér 14 napig 1 l. 70%-os alkoholban vagy rozspálinkában (whisky) ázik. A szüredéket 1/2 l. vízzel hígítjuk, ízlés szerint cukrozzuk, de cukor nélkül is kellemes; étkezés előtt egy kupicányi javallott belőle.


Kukorica

(Zea mays)


A hazánkban is hatalmas területeken termesztett mezőgazdasági növény gyógyászati célra is alkalmas. A kukoricabajusz vesebaj, hólyagbántalom gyógyszere, vizelethajtó és húgykőoldó hatású. Köhögés elleni háziszer a kukoricaszemmel együtt főzött bajusz leve. A szüredéket cukorral vagy mézzel ízesítik, és forrón itatják a beteggel. A fiatal kukoricaszár sós vízben kifőzve kiváló kompótot ad; belőle konzervipari szirup is készül. A kukoricaliszt és -dara az utóbbi időben a csecsemőélelmezésben játszik jelentős szerepet; ugyanis a lisztérzékenység kialakulásának megelőzésére ezzel pótolják a búzalisztet és búzadarát. Az erdélyi puliszka a reformtáplálkozás térhódításával kezdi újra elfoglalni helyét táplálkozásunkban, és az Olaszországból ismerős polentával együtt segít megőrizni egészségünket.


Káposzta

(Brassica oleracea)


A savanyú káposztát nyersen gyomorrontásnál, különösen, ha az romlott ételtől származott, régóta használják. Hashajtó és szélhajtó, a gyomor és a belek gyors tisztulását szolgálja. Külső borogatásra is használták, gyulladt sebeknél, levével együtt, mert fájdalmat is szüntet. Ajánlják a régiek a savanyú káposzta-borogatást égési sebekre és méhcsípésre is. A savanyított káposzta amúgy egyik legjobb téli C-vitamin-forrásunk. Gyomorerősítő, béltisztító, közérzetjavító hatását fokozza, ha elkészítésénél szőlőt, bort vagy borókabogyót is használtak. Régi népi tapasztalat, hogy a savanyú káposzta-kúra enyhíti a köszvényt.


Paradicsom

(Solanum lycopersicum)



A nyers gyümölcs vértisztító, vértolulást oszlató. Érelmeszesedés megelőzésére rendszeres fogyasztása ajánlott. A nyári vértisztító kúrák elengedhetetlen kelléke. Nőknél a változó korral együtt járó tüneteket enyhíti. A nyersen kipréselt, szűrt paradicsomlé fogyókúrához használatos; ez a legártalmatlanabb fogyasztószer. A gyümölcs C-vitamin tartalma nagyban függ az érlelés körülményeitől és a tárolás hosszától. A mesterségesen érlelt és hosszan tárolt paradicsom vitamintartalma kisebb.


Spárga

(Asparagus officinalis)




Hívják még nyúlárnyéknak, istenlovafarkának, spáringónak. A kerti növény nemcsak kitűnő főzelékféle, hanem egyúttal vizelethajtó és vértisztító is. A nyers spárgát vagy a levét vesebajok, hólyaghurut, szívdobogás ellen fogyasztják. Prosztatatúltengés, cukorbaj és nemi tehetetlenség gyógyszere. (Figyelem! Állandóan használni nem szabad!) Magja a népi gyógyászatban gyomorgyengeséget és makacs hányást szüntet. Podagrások ne fogyasszák.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése